Објавено на:

Блинкен: Целта на помошта од САД е Украина да си ги врати окупираните територии

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, говорејќи за поддршката што Вашингтон му ја дава на Киев, изјави дека Соединетите Американски Држави се фокусирани да ѝ помогнат на Украина да ги врати териториите окупирани од Русија од почетокот на специјалната воена операција.

„Нашиот фокус е на продолжување на тековните акции за обезбедување на Украина со потребната одбрана и враќање на окупираната територија, почнувајќи од 24 февруари“, рече Блинкен на конференцијата на Волстрит журнал.

Државниот секретар нагласи и дека освен воена помош, на Киев му е потребна и економска и хуманитарна помош.

Во исто време, тој избегна директно да одговори на прашањето дали Украинците можат да го „вратат Крим“, велејќи дека Украинците сами одлучуваат „каде сакаат да одат и кога“, но „со наша поддршка и поддршка од десетина светски земји“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…