Објавено на:

Блокирана одлуката за шести пакет санкции на ЕУ кон Русија

t

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за ТВ Раи њуз 24 потврди дека е блокирана одлуката за шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија.

-Многу брзо и едногласно усвоивме пет пакети санкции, но одлуката за шестиот пакет се уште е блокирана од познати причини, изјави еврокомесарот за економија.

Тасс пренесува дека Џентилони сепак кажал дека е оптимист за изгледите за изнаоѓање компромис за ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ќе мора да соработува со Русија,…

Германија ќе мора да соработува со Русија,…

Путин сепак нема да има противкандидатка: Одбиено…

Централната изборна комисија на Русија денеска го…

Зеленски воведе нови санкции за Русија и…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски потпиша декрети со…

Ахмети: Нашата иднина е Европа, ѝ велам…

Претседателот ДУИ, Али Ахмети денеска во годишното…

Косово губи 400 милиони евра поради санкциите…

Пратеничката на Демократската партија, Аријана Мусљиу-Соши, истакна…