Објавено на:

Блумберг: Грција, Малта и Кипар се против ембарго на руската нафта, тоа ќе ги зајакне конкурентите на Унијата

t

Грција, Малта и Кипар се сомневаат во можната забрана за транспорт на руска нафта во трети земји, пишува Bloomberg, повикувајќи се на дипломатски извори.

Како што се наведува, овие земји се плашат дека тоа би можело само да им помогне на конкурентите на Европската унија.

Претходно Ројтерс, повикувајќи се на извори запознаени со преговорите, соопшти дека претставниците на Европската унија денеска не успеале да постигнат договор за воведување ембарго за увоз на руска нафта. Според агенцијата, договор би можел да биде постигнат утре.

Чешка, Словачка и Унгарија официјално се изјаснија против целосното ембарго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…