Објавено на:

Блумберг: Грција, Малта и Кипар се против ембарго на руската нафта, тоа ќе ги зајакне конкурентите на Унијата

t

Грција, Малта и Кипар се сомневаат во можната забрана за транспорт на руска нафта во трети земји, пишува Bloomberg, повикувајќи се на дипломатски извори.

Како што се наведува, овие земји се плашат дека тоа би можело само да им помогне на конкурентите на Европската унија.


Претходно Ројтерс, повикувајќи се на извори запознаени со преговорите, соопшти дека претставниците на Европската унија денеска не успеале да постигнат договор за воведување ембарго за увоз на руска нафта. Според агенцијата, договор би можел да биде постигнат утре.

Чешка, Словачка и Унгарија официјално се изјаснија против целосното ембарго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов случај на мајмунски сипаници во Грција:…

Во Грција е регистриран првиот случај на…

Важна вест ако патувате во Грција: На…

Стапката на позитивност на грчките острови Миконос…

Русија протерува осум грчки дипломати

– Руското Министерство за надворешни работи денеска…

ЕУ не ги храни? Третина од Грците…

Секоја недела кафето во Грција има повисоки…

“Нема лабаво кај Ердоган”: Во Турција уапсен…

Турција уапси грчки државјанин под сомнение за…