Блумберг: Земјите на ЕУ поделени околу санкциите за Русија

t

Предложената забрана за реекспорт на клучни стоки може да ги стави бизнисите на блокот во неповолна положба, наводно предупредуваат неколку држави.

Неколку земји-членки на ЕУ се обидуваат да ги омекнат предлозите на Европската комисија, чија цел е да се спречи заобиколувањето на санкциите кон Русија преку трети нации, објави Блумберг во саботата, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Извршната рака на блокот неодамна предложи да се ограничи трговијата со нациите кои моментално се способни да реизвезуваат стоки од блокот во Русија – со што ќе и помогне на земјата погодена од санкциите да ги заобиколи казните наметнати од Брисел поради конфликтот во Украина.

Мерката, која би можела да биде вклучена во 12-тиот пакет санкции кон Русија, има за цел продажба на она што Европската комисија го смета за високоприоритетни предмети, како што се полупроводниците што можат да се користат во производството на оружје. Наводно, тој го обврзува купувачот да депонира сума на зачувана сметка за да обезбеди усогласеност со барањата.

Според документите што ги видела новинската агенција, најмалку половина од депонираниот износ ќе биде префрлен во фонд за Украина, додека договорите ќе бидат раскинати доколку се прекршат санкциите.

Сепак, дипломати од некои големи земји на ЕУ – кои не беа именувани од Блумберг – наводно изразија загриженост за мерките, предизвикувајќи сомнеж за нивната законитост и дали инсистирањето на гаранции и клаузули од увозниците е остварливо.

Според изворите на агенцијата, земјите-членки, исто така, вршат притисок за стеснување на опсегот на предложените клаузули и списокот на ставки насочени со мерките што, според нив, би можеле да ги стават бизнисите на ЕУ во конкурентна неповолна положба.

Другите членки, вклучително и балтичките земји, ги поддржуваат предлозите, изјавија за агенцијата неименуваните луѓе.

Брисел досега и наметна единаесет рунди казни за Русија како одговор на воената операција на Москва во Украина.

Најновите предлози, наводно, вклучуваат мерки за прекинување на пристапот на Москва до комерцијалните приходи преку ограничување на извозот во Русија, вклучително и забрана за продажба на одредени хемикалии, литиумски батерии, термостати и мотори за беспилотни летала, како и машински алати и машински делови кои можат да бидат се користи за производство на оружје. Пакетот може да наметне и целосна забрана за продажба на руски дијаманти и накит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…