Блумберг ја објави листата на најбогатите семејства во светот за 2023 година

t

Годинешниот рејтинг за прв пат го предводи династијата од Обединети Арапски Емирати.

Списокот на Блумберг „Најбогатите семејства во светот 2023“, објавен на почетокот на оваа недела, откри како глобалната распределба на богатството се преобликува со нафтените богатства.

Според рејтингот, куќата на Нахајан, семејството на претседателот на Емиратите, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, кој се приклучи на листата за прв пат, се појави како најбогата династија во светот. Нивниот матичен емират Абу Даби е местото каде што се наоѓаат најголемиот дел од нафтените резерви на ОАЕ. Богатството на владејачкото семејство се проценува на 305 милијарди долари.

Второ најбогато е семејството Волтон со седиште во САД, кое го поседува најголемиот трговец на мало во светот според приходите, Волмарт. Нивното проценето богатство изнесува 259,7 милијарди долари. Првите три ги заокружува француската династија Хермес, која е сопственик на истоимениот луксузен моден бренд. Проценетото богатство на Куќата на Хермес е 150,9 милијарди долари.

Семејството Марс, кое е сопственик на американскиот кондиторски гигант што го носи нивното име, е четврто најбогато, со вкупно богатство од 141,9 милијарди долари.

Друг нов учесник – Куќата на Ал Танис, кралското семејство на Катар – го зазеде петтото место на рангирањето со проценети 155 милијарди долари. Богатството на кралското семејство се заснова на огромните нафтени наоѓалишта на Катар. Сепак, Ал Танис има и значајни странски средства, како што е модната етикета Valentino.

Во првите десет се наоѓаат и семејството Кох, сопственици на американската петрохемиска корпорација Кох индустрис (127,3 милијарди долари) и Куќата на Сауд, кралското семејство на Саудиска Арабија, најголемиот светски извозник на нафта (112 милијарди долари). По нив следува семејството Амбани, сопственици на индиската нафтена компанија Reliance Industries (89,9 милијарди долари); Wertheimers, сопственици на француската модна куќа Шанел (89,6 милијарди долари); и Томпсонови, сопственици на контролен удел во новинската агенција Ројтерс (71,1 милијарди долари).

Според пресметките на Блумберг, комбинираното богатство на 25-те најбогати семејства во светот пораснало за 1,5 трилиони долари во текот на изминатата година, или околу 43%. Агенцијата, исто така, забележа дека трите семејства од Заливот вклучени во рангирањето се „веројатно далеку побогати од овие конзервативни проценки“.

Руските семејства не го направија рејтингот. Според индексот на милијардери на Блумберг, најбогат Русин е шефот на Интеррос и сопственик на рударскиот гигант Норилск Никел, Владимир Потанин, со богатство од 30 милијарди долари. Тој се најде на 49-то место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

500-те најбогати луѓе во светот годинава станаа…

Вкупно, 500-те најбогати луѓе забележале дека нивната…

Блумберг ја објави листата на најбогатите семејства…

Годинешниот рејтинг за прв пат го предводи…

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…

Блумберг: Русија годинава ќе ја заврши со…

Суфицитот на тековната сметка на Русија нагло…

Блумберг: ЕУ најверојатно нема да може да…

Европската унија најверојатно нема да може да…