Објавено на:

Бомгартнер: Франција не поддржува раздвојување на пакетот Македонија-Албанија за почеток на преговори со ЕУ

t

Прашањето Тирана сама да ги стартува преговорите беше покренато многу пати во рамки на повеќе дебати во Унијата и она што произлезе како одговор е – НЕ, нема раздвојување на пакетот Скопје Софија, вели францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер во интервју за емисијата ЕВРОПАТ на ТВ 24.

– Правно нема поврзаност меѓу двете змеји и според новата методологија, секоја може да напредува според своите заслуги и во тој поглед што сепак постои тој двоец , може на прв поглед ви се чини чуден, но овде зборуваме за нешто поспецифично – отворање на преговорите за членство, а тоа е само една етапа од процесот и јасно е дека во таа перспектива има смисла тој двоец и паралелизм меѓу двете прашања, затоа што доколку се случи раздвојување. – би било дестабилизирачко кон оние кои би се почувствувале како жртви, вели Бомгратнер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…

И Албанија старее: Повеќе од половина од…

Албанија старее откриваат последните податоци. Денес повеќе…