Објавено на:

Борел и се зakaни на Русија: Секоја агpecија против Украина ќе има огромни поcледици

t

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жосеп Борељ, разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за ситуацијата на границата меѓу Русија и Украина, како и за руските предлози за безбедносни гаранции.
„Во пресрет на неговата посета на Украина, Јосеп Борел го контактираше Јенс Столтенберг за да разговара за акумулацијата на руски воени сили на границата со Украина и два нацрт-договори за безбедносни гаранции испратени од Русија до САД и сојузниците“, соопшти Европската служба.
Борељ посочи дека ЕУ ги поддржува суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Украина, а исто така ја повика Русија да ги деескалира тензиите и целосно да ги спроведе договорите од Минск, нагласувајќи дека „секоја воена агресија против Украина ќе има огромни последици и сериозни трошоци“.во огласот.

Шефот на европската дипломатија од 4 до 6 јануари ќе престојува во официјална посета на Украина.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното интензивирање на „агресивните акции“ од страна на Русија во близина на границите на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Според него, тоа никому не се заканува и никого не треба да загрижува. Москва постојано изразува загриженост поради зголемувањето на силите на НАТО во Европа. Кремљ нагласи дека Русија не претставува закана за никого, но дека нема да игнорира дејствија кои се потенцијално опасни за нејзините интереси.
На пленарната сесија во декември, членовите на Европскиот парламент со мнозинство гласови усвоија резолуција за ситуацијата на границите на Украина, барајќи од Европската унија да се подготви за воведување остри санкции против Русија во случај на ескалација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Ванковска: Кога ќе се свестиме дека овде…

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија е,…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…