Објавено на:

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа Русија пропорционално, иако некои членки на ЕУ не се согласуваат со тоа

t

Нападите на Украина на руска територија со западно оружје се „легитимни според меѓународното право“ доколку се „пропорционално извршени“, иако засега голем број членки на Европската унија не се согласуваат со тоа, изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел на прес-конференција на крајот од седницата на Советот на министри за одбрана на ЕУ.


„Ја разгледавме можноста за укинување на ограничувањата за напади од западно оружје врз воени објекти на руска територија. Ова е апсолутно легитимно од гледна точка на меѓународното право, доколку тие се спроведуваат пропорционално“, нагласи Борел.
Сепак, тој истакна дека „само една или две земји од ЕУ се подготвени да ги укинат тие ограничувања, а останатите во моментов размислуваат за тоа“.
Исто така, Борел нагласи дека никој не може да натера ниту една земја од ЕУ да донесе таква одлука и дека секоја земја самостојно одлучува за тоа.


Шефот на европската дипломатија додаде дека, поради недостиг на консензус, ЕУ не може да одобри распределба на 6,6 милијарди евра за Украина за набавка на оружје со цел да се запре руската офанзива повеќе месеци.
Борел подвлече дека ЕУ треба директно да ја финансира одбранбената индустрија на Украина за да го произведе она што и е потребно за борбени операции.
Покрај тоа, тој изјави дека земјите од Европската унија сѐ уште не постигнале консензус за тоа дали е неопходно да се испратат инструктори во Украина за обука на украинските војници.
Истовремено, тој не ја исклучи можноста ситуацијата да се промени во иднина.


Дополнително, Борел најави дека ЕУ сака да ја прошири досегашната мисија за обука на украинските војници во земјите на Унијата и дека се разгледуваат нови задачи.
Во ЕУ се во тек активни програми за обука на украинските војници, но овој процес се одвива надвор од границите на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Санду го потпиша указот за почеток…

Претседателката на Молдавија, Маја Санду соопшти дека…

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

Европската унија нема да биде целосна додека…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…