Борел: Помошта за Украина останува блокирана

t

Министрите за надворешни работи на Европската унија не се договорија за доделување нова транша од воената помош за Киев во износ од 500 милиони евра од Европскиот фонд за мир, изјави шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел. на крајот од состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ.


„Сега не е време да се ослабне поддршката за Украина, напротив, време е да се интензивира. Затоа е важно да ја усвоиме одлуката за осмата транша од воената помош за Киев од Европскиот фонд за мир, која останува блокирана, како и за петте милијарди (предвидени за следната година). Очекувам дека на самитот оваа недела ќе се разговара за овие прашања“, рече Борел.
Тој нагласи дека ЕУ иницирала дијалог со Украина за идните безбедносни гаранции и распределба на воена помош, како и предвидливо и долгорочно финансирање и дека за тоа ќе се разговара на самитот на ЕУ од 14 до 15 година. декември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

ЕУ дели бесплатни карти за патување низ…

Европската комисија повторно им подарува билети за…