Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би можел да се затвори

t

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би можел да се затвори, па затоа ЕУ мора да се потпира само на себе, дури и во рамките на НАТО, изјави високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел.


„Американскиот одбранбен штит што ја штитеше Европа за време на Студената војна наскоро би можел да се „затвори“ во зависност од тоа кој би можел да заврши во Белата куќа“. Затоа Европската Унија мора да смета само на себе на полето на одбраната. Важноста на НАТО останува, но европската компонента мора да се појави во Алијансата“, рече Борел за време на неговото обраќање на Меѓународниот форум во Брисел.

Според него, САД повеќе не се подготвени „да ги заштитат сите сојузници на НАТО под никакви околности“. Тоа, вели тој, ја принудува ЕУ да ги зајакне сопствените одбранбени капацитети.
„НАТО е во центарот на нашата колективна безбедност, но и НАТО мора да го препознае променливиот свет и да се менува со него. Претходно се веруваше дека зајакнувањето на европската стратешка одговорност за сопствената безбедност ќе му наштети на НАТО и ќе доведе до разединување со САД. „Сега тој ризик повеќе не доаѓа од европската страна, туку од американската политика“, нагласи тој.


Според Борел, ЕУ нема да може да добие сопствена армија во догледна иднина, бидејќи земјите-членки се уште инсистираат на зачувување на националниот суверенитет во однос на одбраната. Тој потсети дека многу европски лидери ја предупредиле Европската комисија за нивното несогласување со трансферот на овластувањата во областа на одбраната на европските институции. Според него, постои огромен потенцијал за соработка на земјите-членки на полето на одбраната, но се уште постои загриженост и желба да се обезбеди, пред се, сопствен одбранбен комплекс во секоја поединечна држава.


Како позитивен пример го наведе создавањето на Европскиот фонд за мир, од кој ЕУ, меѓу другото, плаќа дел од трошоците за снабдување на Украина со оружје, како и обука на украинската армија.

Во исто време, шефот на европската дипломатија оцени дека можноста за интензивна војна во Европа веќе не е фантазија.
„Ние сме целосно посветени да направиме се што можеме за да го избегнеме тоа. „Ни требаат средства за да го задржиме непријателот“, рече тој.
Шефот на европската дипломатија додаде дека за да се постигне силен одбранбен капацитет на ЕУ, потребен е „одбранбен механизам“ за финансирање.

Дополнително, дипломатот, зборувајќи за оружјето, рече дека пред неколку дена министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, „очајно“ му побарал седум системи за противвоздушна одбрана „Патриот“.
„Имаме морална обврска да продолжиме да ја поддржуваме Украина“, додаде Борел. Како што вели тој, земјите од ЕУ би можеле „оперативно да обезбедат такви системи“.
„Ние велиме дека ќе помогнеме во обновата на Украина. Но, подобро е да се спречи неговото уништување“, рече тој, нагласувајќи дека ситуацијата на фронтот е „многу сложена“.

Борељ се осврна и на претстојните избори за Европскиот парламент, велејќи дека земјите од ЕУ ќе се соочат со руската „дестабилизирачка активност“, иако официјална Москва постојано ги отфрла ваквите обвинувања.
„Русија има намера да спроведе такви активности против целата Европска унија. Не мора да значи бомбардирање. На претстојните избори ќе видите колку дестабилизирачки активности ја загрозуваат нашата демократија“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…

Трамп: Се движиме кон трета светска војна,…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој повторно…

Полска повикува на долгорочно вооружување на Европа

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Се очекува рекордно топло лето во Европа!

Летото 2024 година во Европа се очекува…

Гаден предатор се шири низ Европа, дали…

Азискиот стршлен првпат се појави во Европа…