Објавено на:

Бразилскиот претдедател го обвинува Израел е за геноцид во Газа

t

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва во петокот упорно го обвинува Израел за „геноцид“ врз Палестинците во Газа, откако неодамна предизвика дипломатска криза споредувајќи ја израелската офанзива против Хамас со холокаустот.

„Она што го прави државата Израел не е војна, тоа е геноцид, бидејќи убива жени и деца“, рече Лула за време на церемонијата во Рио де Жанеиро, откако Израел во понеделникот го прогласи за „персона нон грата“ затоа што ја дал истата проценка.

Бразилскиот лидер, реагирајќи за првпат по контроверзноста што ја предизвика неговата споредба на израелската офанзива со нацистичкиот холокауст, остана на својот став, постојано нагласувајќи го терминот „геноцид“.

„Тоа е геноцид. Има илјадници мртви деца и илјадници исчезнати. Не умираат војници, туку жените и децата во болницата. Ако ова не е геноцид, не знам што е геноцид“, инсистираше Лула.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Израел не е вазална држава, во…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок…

Oчајна слика во Рафа: Палестинците во обид…

Семејството Ансеир ги натовари своите скудни работи…

Ердоган: Xитлеp би позавидел на геноцидните методи…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска…

Протести во Тел Авив, Израелците бараат ослободување…

Илјадници Израелци излегоа синоќа на улиците барајќи…

Бајден: Прекин на огнот во Газа е…

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во саботата…