Објавено на:

Бразилскиот претседател го кани Путин во земјата и гарантира: Нема да те уапсат!

t

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва изјави дека има намера лично да присуствува на самитот на БРИКС во Русија следната година и да го покани рускиот претседател Владимир Путин на следниот самит на Г20 што ќе се одржи во Бразил.


-Тој (Путин) ќе биде поканет, бидејќи следната година самитот на БРИКС ќе се организира во Русија пред самитот на Г20 во Бразил. Ќе дојдам на самитот на БРИКС во Русија“, изјави бразилскиот претседател во интервју за индиската телевизија „Фирстпост“, истакнувајќи дека, според него, лидерите на Индија, Кина, Јужна Африка, Саудиска Арабија и други земји од блокот ќе дојде и во Русија за да учествува на самитот.
Лула да Силва додаде дека Путин лесно може да дојде во Бразил, бидејќи се додека е претседател „нема шанси да биде уапсен“ поради налогот на Меѓународниот кривичен суд.


Обединетите нации – вистинското место за мировни преговори


Бразилскиот претседател рече и дека Генералното собрание на ОН, за разлика од Г-20, е соодветно место за разговор за мирот во Украина.
„Генералното собрание на ОН ќе се одржи од 19 септември. Таму може да се зборува за војната. Може да се разговара за мир. Таму можеме да ги доведеме (Владимир) Путин и (Владимир) Зеленски на преговарачка маса. Сите се против војната“, изјави Лула да Силва.
„Г-20 е создаден како одговор на кризата во 2008 година за да разговара за економските прашања… Затоа, не мислиме дека овде во Индија е идеалното место за разговор за војна“, додаде бразилскиот претседател.
На 17 март, предистражниот совет на Меѓународниот кривичен суд, чија јурисдикција Русија не ја признава, издаде налог за апсење на Путин и на рускиот детски правобранител Марија Лвивова-Белова. Судот ја товари руската страна, меѓу другото, за наводна „депортација“ на децата кои руските власти ги спасиле од украинското гранатирање и ги однеле од борбената зона во безбедни подрачја. Како што изјави портпаролот на рускиот лидер Дмитриј Песков, поставувањето на прашањето на МКС за „апсењето“ на рускиот претседател е неприфатливо, Москва не ја признава нејзината јурисдикција, а секоја нејзина одлука е ништовна и неважечка од правна гледна точка.
Надлежноста на Меѓународниот кривичен суд не ја признаваат земјите во кои живее повеќе од половина од светското население. Меѓу нив се Русија, Азербејџан, Белорусија, Египет, Индија, Индонезија, Иран, Казахстан, Кина, Саудиска Арабија, САД и Турција.
Русија започна специјална воена операција во Украина на 24 февруари 2022 година. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека целта на операцијата е „да се заштитат луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Тој истакна дека специјалната операција е присилна мерка и дека на Русија „не и била дадена никаква шанса да дејствува поинаку“. Безбедносните ризици беа создадени така што беше невозможно да се реагира со други средства“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…