Објавено на:

Бразилскиот фудбалер доби руски пасош: Ова е голема гордост и чест

t

Бразилскиот фудбалер Клаудињо е еден од клучните играчи на Зенит. Во интервју за РИА Новости Спорт, бразилскиот фудбалер зборуваше за можен настап за руската или бразилската репрезентација.


Кладуињо уште еднаш истакна колку му е чест што добил руски пасош.


„Кога се појави оваа можност, сфатив дека тоа ќе биде добро и за мене и за клубот, а уште повеќе за гордост и чест. Уште еднаш сакам да му се заблагодарам на тимот и на сите кои учествуваа во мојата натурализација, бидејќи сум многу среќен“, изјави Клаудињо.
И покрај се, желбата на Клаудио е да игра за репрезентацијата на Бразил.


„Секако дека целта останува играњето за бразилската репрезентација. Сигурен сум дека се зависи од мене и од тоа како ќе се покажам, зборувајќи за клубот. Секое момче од Бразил уште од детството сонува да се приклучи на националниот тим. Ќе продолжам да давам се од себе за да се случи повторно“.

Размислува ли Клаудињо да игра за руската репрезентација ако не може да игра за Бразил?
„Во моментов не размислувам за тоа и не можам ни да замислам дека ќе бидам повикан во рускиот тим. Има многу талентирани и квалитетни фудбалери достојни да играат за руската репрезентација“, изјави играчот на Зенит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…