Објавено на:

Бразил сака да најде начин да воспостави мир меѓу Русија и Украина, вели бразилскиот претседател

t

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, попознат како Лула, за време на дипломатската посета на Португалија во саботата рече дека останува неопходно група земји да помогнат во водење на Русија и Украина кон мир. Тој, исто така, резервира критики за улогата на Москва во поттикнувањето „војна со Украина“.

„Бразил сака да најде начин да воспостави мир“, рече Лула во саботата за време на прес-конференцијата со неговиот португалски колега Марсело Ребело де Соуса, со кого штотуку го заврши состанокот зад затворени врати.

„Подобро е да се најде излез на преговарачката маса отколку излез на бојното поле“, изјави Лула. „Војната само уништува, таа не гради ништо“, додаде тој, истовремено велејќи дека ќе одбие да ги посети Москва или Киев додека едниот или двајцата не направат опипливи чекори кон прекин на непријателствата.

Коментарите на Лула доаѓаат откако тој беше критикуван на Запад на кратко по државната посета на Кина овој месец дека Соединетите Држави и нивните европски сојузници ја „охрабруваат војната“ во Украина со обезбедување на оружје за одбранбените сили на Киев.

Неговиот план за патоказ кон мирот беше пофален од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на посетата на Бразилија претходно оваа недела – но портпаролот на Белата куќа го обвини бразилскиот претседател дека „папагализира руска и кинеска пропаганда без да ги гледа фактите“.

Сепак, Ројтерс во петокот објави дека Лула ќе го омекне својот став за критиките за улогата на Западот во украинскиот конфликт. Се наведува дека двајца функционери во Бразилија изјавиле за новинската агенција дека коментарите на Лула доведоа до „непотребна врева“ и ја поткопаа позицијата на Бразил како потенцијален посредник за мир.

И покрај тоа, Лула во саботата повтори дека „ако не постигнете мир, придонесувате за војната“ и рече дека го одбил барањето на германскиот канцелар Олаф Шолц да придонесе со воена помош за Украина. Но, тој додаде дека неговата влада цврсто се противи на постапките на Москва; став за кој рече дека се рефлектирал во „гласовите во ОН“ на Бразил.

„Русија направи грешка“, рече Лула во саботата. „Сите мислиме дека Русија направи грешка. Не требаше да нападне, но направи. Бразил не сака да избира страна. Таа сака група земји со кои ќе разговара“.

Пристигнувањето на Лула во Португалија во петокот беше дочекано со бран протести од украинските граѓани и поддржувачи пред бразилската амбасада во Лисабон, од кои многумина беа лути поради, како што гледаа, неуспехот на Бразилија да се справи со вистинската причина за конфликтот. Во петокот, Лула објави дека неговиот врвен советник за надворешна политика ќе се сретне со украинскиот претседател Владимир Зеленски во Киев.

По посетата на бразилскиот лидер на Португалија ќе следи дводневна магија во Шпанија, каде што ќе има средби со кралот Фелипе IV и премиерот Педро Санчез.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…