Брзо возење, неисправни возила, МВР имаше полни раце работа изминатото деноноќие.

t

“Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територија на град Скопје изречени се вкупно 155 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 34 санкции, 23 мерки за возење без возачка дозвола, 16 санкции за технички неисправни возила.

Изречени се 23 мерки за возење под дејство на алкохол, две санкции за зборување на мобилен телефон, шест мерки за некористење на сигурносен појас, 10 санкции за возач почетник, четири санкции за минување на затворен сигнал црвено светло.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.” – пренесуваат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Што вели законот? Ќе одговараат ли…

Полицијата не смее да напаѓа новинар, доколку…

АВМУ го повикува МВР во најскоро време…

Во врска со случајот поврзан со новинарот…

ДЕТАЛИ ЗА АПСЕЊЕТО НА САЛИУ! Го уапсиле…

Денес попладне по фудбалскиот натпревар ФК БВК…

(Видео) УАПСЕН НОВИНАРОТ ФУРКАН САЛИУ – Минатата…

Откако минатата недела објави скандал поврзан со…

МВР: Лице барано со потерница спроведено во…

Денеска (07.04.2024) во 00.05 часот на подрачјето…