Објавено на:

„Брикс њуз“: Србија е поканета да присуствува на самитот на БРИКС во Казањ!

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ е поканет да присуствува на самитот БРИКС 2024 како специјален гостин, неофицијално дознава Спутник од дипломатски извори.
Веста дека претседателот на Србија е поканет да присуствува на самитот на БРИКС беше објавена и на Твитер профилот „БРИКС њуз“.

Србија е првата европска земја која е поканета да присуствува на самитот на оваа меѓународна, политичко-економска групација, која вклучува важни светски економии: Русија, Бразил, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, Египет, Етиопија, Иран и Саудиска Арабија.
Самитот се одржува во Казањ во октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…