Објавено на:

Британија понуди да прифати 200.000 Украинци

t

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска предупреди на зголемените размери на хуманитарната криза предизвикана од воените конфликти во Украина и зголемениот број бегалци.

Тој рече дека бројот на бегалци може да се зголеми на над милион и понуди Британија да прифати 200.000 Украинци.


„Ќе им олесниме на Украинците кои веќе живеат во Велика Британија да ги донесат своите роднини во нашата земја. Иако е тешко да се проценат точните бројки, може да има повеќе од 200.000“, рече Џонсон за време на посетата на Варшава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Зеленски: Русија го претвори Донбас во пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија…