Објавено на:

Британија се подготвува за сајбер напад од руски хакери?

t

Националниот центар за сајбер безбедност ги повика организациите во Обединетото Кралство, вклучително и Владата и NHS да ја зајакнат својата дигитална одбрана поради стравувањата дека може да дојде „злонамерен“ сајбер напад.

Упатството на NCSC до фирмите и групациите во Обединетото Кралство рече дека ги истражува неодамнешните извештаи за „сајбер инциденти во Украина“ и рече дека има руски белези.


И покрај тоа што рече дека не идентификувала никакви тековни закани за Британија, таа истакна дека нејзиното ажурирано упатство ќе им овозможи на организациите „да градат отпорност и да останат пред потенцијалните закани“.

Директорот за операции на центарот, Пол Чичестер, рече: „NCSC се обврза да ја подигне свеста за еволуирачките сајбер закани и да презентира активни чекори за нивно ублажување.

„Иако не сме свесни за какви било специфични сајбер закани за организациите во ОК во врска со настаните во Украина, ние внимателно ја следиме ситуацијата и од витално значење е организациите да ги следат упатствата за да се осигураат дека се отпорни.

„Во текот на неколку години, забележавме шема на злонамерно руско однесување во сајбер-просторот.”

„Минатонеделните инциденти во Украина ги носат белезите на слична руска активност што ја забележавме претходно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џонсон: Путин бавно но опипливо напредува во…

Рускиот претседател Владимир Путин бавно но опипливо…

Пендаровски – Галовеј: Македонско-британските односи се во…

Британската амбасада во Скопје вчера во градината…

Џонсон предлага нова алијанса како алтернатива на…

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ повикувајќи се…

Британци физички нападнале охриѓанец – Полицијата ги…

Двајца млади британски државјани се уапсени во…

(Фото) Ја направија салата во коментари: Британската…

Британската амбасадорка во Украина, Мелинда Симонс, беше…