Објавено на:

Британската војска прави пауза од активности и вежби: Што е планот?

t

На десетици илјади војници им е наредено да поминат еден ден „размислувајќи за инклузивноста“, бидејќи воените шефови велат дека „тактичката пауза“ ќе ја направи Армијата поефикасна борбена сила.

Генералот Сер Марк Карлтон-Смит им рекол на војниците да престанат да тренираат следниот вторник за шест часа предавања и групни разговори, охрабрувајќи ги да „размислуваат поинаку“.

Поранешниот командант на САС ќе ја започне долгата сесија – фокусирана на „културата и инклузивноста“ – со говор од него и неговиот заменик Кристофер Тикел.

Но, поранешниот полковник Ричард Кемп го критикуваше планот, опишувајќи го како „вежба за гледање папок и сигнализирање доблести“, објави Сан.

Паузата на обуката доаѓа во време на ескалација на тензиите поради тоа што Русија собира војници на границата со Украина.

Борис Џонсон планира да испрати уште 1.000 војници од Обединетото Кралство за зајакнување на границите на Европа, предупредувајќи дека инвазијата во Украина би била „трагедија“.

Генерал-мајор Пол Грифитс, шеф на армискиот персонал, рече: „Културата на британската армија е изградена врз силни вредности, високи стандарди и чувство на припадност на ефективна борбена сила.

„Исто како и секоја друга професионална организација, ние постојано се стремиме да изградиме посилни и поефикасни тимови.

„На 8-ми февруари, Армијата ќе престане со несуштинските задачи и навистина ќе се фокусира на развивање на идеите и промените што сите сакаме да ги видиме во нашата служба, со цел да помогнеме да биде најдоброто можно место за градење кариера.

„Нашите операции ќе продолжат, се разбира.

Присуството ќе биде задолжително за сите војници, освен ако тие не се распоредени во мисии или извршуваат основни задачи

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Француски поручник од фронтот: Ќе го…

Вишиот поручник на француската армија Франсоа Модам…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…