Објавено на:

Британскиот премиер Џонсон загуби клучно упориште во Лондон на локалните избори

t

Конзервативната партија на британскиот премиер Борис Џонсон на локалните избори во Англија го загуби традиционалното упориште Вандсворт во Лондон, првпат по 44 години.

Конзервативците го контролираат советот во Вандсворт од 1978 година, а таа општина беше една од главните цели на опозициската Лабуристичка партија. Локалниот лидер на конзервативците Рави Говиндиа рече дека гласачите ја казниле партијата поради кризата предизвикана од зголемените животни трошоци.


Изборите се првиот тест за Џонсон откако тој стана првиот британски лидер кој го прекршил законот додека бил на функција. Тој плати парична казна минатиот месец за присуство на роденденска забава во неговата канцеларија во 2020 година поради непочитување на мерките за одржување на растојание воведени за да се спречи ширењето на ковид.

„Овие резултати потврдуваат дека гласачите ги казнија конзервативците“, рече Џон Куртис, професор по политички науки на Универзитетот во Стратклајд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Апасиев: СДС ја инструментализира тајната полиција…

Пратеникот во македонското Собрание и лидер на…

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…