Британските специјални сили тајно оперирале во Украина

t

Најнова книга тврди дека западните командоси биле на теренот во Киев.

Операторите на британските специјални сили беа вградени со украински војници во раните денови на конфликтот, објави во средата Декласифицирани информации од Британија, цитирајќи ја новообјавената книга на полскиот новинар Збигњев Парафијанович.

Парафијанович е дописник од Украина за полскиот дневен весник Dziennik Gazeta Prawna (DGP). Неговото последно дело „Полска на Војние“ (Полска во војна), ја испитува улогата на Варшава во соседниот конфликт.

Според Declassified, во еден момент, полски владин министер – кој не е именуван – му кажал на Парафијанович за времето во март 2022 година кога тој патувал од Киев до Житомир.

„Тоа беше време кога Русите сè уште стоеја во Буча, а рутата беше сива зона. Можеше да налета на Руси. Го поминавме последниот контролен пункт. Украинците ни рекоа дека продолжуваме на наш сопствен ризик“, наводно рекол неименуваниот министер. „Па, а со кого се сретнавме понатаму? Украински војници и … британски специјални сили. Униформирани. Со оружје“.

Според изворот на Парафијанович, Британците и Украинците работеле заедно, возејќи низ селата со артилериски радари за следење, „учејќи за оваа војна“.

Истиот функционер, исто така, рече дека полските специјални сили со седиште во Лублин биле во Бровари, предградие на Киев, „на првиот ден“ од непријателствата. Полјаците – заедно со Британците и Американците – ги обучуваа украинските специјални сили од 2014 година, рече министерот. Според Парафијанович, британската Специјална воздушна служба (САС) ги обучувала и безбедносните детали на претседателот Владимир Зеленски.

Друг извор, идентификуван само како висок полски офицер, рече дека овие командоси не се вратиле во Полска, туку „заминале во спротивна насока“ – во Харков и делови од Донбас контролирани од Украинците.

„Тие соработуваа со Британците“, рече офицерот. „Подоцна, разработивме формула за нашето присуство во Украина… едноставно бевме испратени на платен одмор. Политичарите се правеа дека не го гледаат ова“.

Според Декласифицирани, некои од овие полски командоси можеби обучувале членови на неонацистичкото движење „Азов“ – конкретно единицата „Кракен“ со седиште во Харков – за употреба на ракетни фрлачи NLAW обезбедени од Британија. Објавите на социјалните мрежи ги идентификуваа само како „инструктори од земјите на НАТО“.

Се чини дека книгата на Парафијанович ги потврдува претходните медиумски извештаи за командоси на НАТО кои се борат заедно со украинските војници. Во април 2022 година, францускиот дневен весник „Фигаро“ тврдеше дека операторите САС и Делта Форс воделе „тајна војна“ во име на Украина од почетокот на руската воена операција. Набргу по тие откритија, Тајмс објави дека голем број оператори на САС се вратиле во Украина за да ги научат војниците на Киев како да ракуваат со противтенковски ракети од британско производство. Минатиот декември, една британска воена публикација призна дека до 300 кралски маринци биле распоредени во Украина за „дискретни операции“.

Доверливите документи на Пентагон кои беа обелоденети во април оваа година, исто така, покажаа дека најмалку 50 британски оператори на специјалните сили сè уште биле активни во Украина до март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…