Објавено на:

Британски авиони ќе ја надлетуваат Газа во потрага по заложници

t

Велика Британија соопшти дека ќе почне со надзорни летови над Израел и Појасот Газа во потрага по заложници кои ги држи Хамас.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека авионите за надзор „ќе бидат невооружени, нема да имаат борбена улога и ќе имаат единствена задача да ги лоцираат заложниците“, пренесува Скај Њуз.

„Само информациите поврзани со спасување на заложниците ќе бидат проследени до властите одговорни за спасување на заложниците, се вели во соопштението на министерството и се додава дека летовите ќе се вршат над источниот Медитеран“, вклучително и оние во воздушниот простор над Израел и Газа.

Министерството за одбрана соопшти дека владата на Велика Британија „работи со партнери од целиот регион за ослободување на заложниците, вклучително и британски државјани, кои беа киднапирани“ во нападот на Хамас на 7 октомври.

„Безбедноста на британските граѓани е наш највисок приоритет“, се вели во соопштението на британското Министерство за одбрана.

Британската војска распореди свои сили во источниот Медитеран една недела по нападот на 7 октомври, кога авиони на РАФ и бродови на Кралската морнарица беа испратени во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Од почетокот на војната во Газа, загинаа…

Министерството за здравство, кое е под контрола…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Највисокиот суд на Обединетите Нации вчера му…