Објавено на:

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси добиваат едвај употребливи пушки!

t

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на военото разузнавање за ситуацијата во Украина.

Во него тие наведуваат дека од средината на октомври Русија испратила илјадници мобилизирани резервисти на линијата на фронтот во Украина. Во многу случаи резервистите се недоволно опремени, тврдат британските разузнавачи, па додаваат дека уште во септември руските офицери биле загрижени бидејќи мобилизираните резервисти пристигнувале во Украина без оружје.

Посочуваат дека пушките што ги добиле мобилизираните резервисти се типични автомати од типот АКМ, кои се во употреба од 1959 година. Многу од овие пушки веројатно се во едвај употреблива состојба поради лошото складирање, велат од британското разузнавање. Тие наведуваат друг проблем, а тоа е дека пушките АКМ користат муниција од 7,62 мм, додека повеќето редовни руски војници користат пушки АК-74М и АК-12, кои користат муниција од 5,45 мм.

Интеграцијата на резервистите со единиците составени од војници со договор и професионални трупи значи дека руската логистика ќе мора да обезбеди два различни типа муниција за лично оружје, што веројатно дополнително ќе ги комплицира веќе преоптоварените логистички системи, велат британските разузнавачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…