Објавено на:

Британското разузнаање открива: Руските војници сами си ги купуваат панцирките – корупцијата причина за лошите резултати во Украина

t

Британското Министерство за одбрана објави нов разузнавачки извештај. Денес нивниот фокус е на руските резервисти.

„Контингенти мобилизирани руски резервисти се распоредени во Украина во последните две недели“, се вели во воведот на соопштението објавено на Твитер.

„Нивното просечно ниво на лична опрема е речиси сигурно пониско од и онака лошата понуда на претходно распоредените трупи“, продолжи тој.

Понатаму, Британците пишуваат дека мобилизираните Руси треба сами да купат воена опрема. Ова првенствено се однесува на панцирните елеци, особено на модерниот елек 6B45. Наменет е како дел од воената опрема, но многу војници не ја добиле од армијата туку мораат сами да ја набават.

Така, овој елек се продаваше онлајн за околу 640 долари. Тоа е значително повеќе од 190 долари што ги чинеше во април.

Во 2020 година, руските власти објавија дека 300.000 комплети Ratnik биле доставени до руската војска. Станува збор за лична опрема за армијата, која вклучува панцир. Оние наводно испорачани 300.000 комплети се доволни за армијата стационирана во Украина.

„Ендемската корупција и лошата логистика остануваат една од основните причини за лошите резултати на Русија во Украина“, се заклучува во британското соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…