Објавено на:

Британско МНР: Русија преку „фабрика на тролови“ шири дезинформации на социјалните мрежи

t

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека Русија користи „фабрика на тролови“ за да шири дезинформации на социјалните мрежи за војната во Украина и за политичарите во голем број земји, вклучително и Велика Британија и Јужна Африка.

Во истражувањето финансирано од Велика Британија се наведува дека мети на „троловите“ биле британски министри и други светски лидери, а трагите од операцијата биле откриени на осум социјални мрежи, меѓу кои Телеграм, Твитер, Фејсбук и ТикТок.

Во соопштението на британското МНР се посочува дека истражувањето открило дека кампањата за дезинформации на Кремљ била дизајнирана да манипулира со меѓународното јавно мислење за руската инвазија врз Украина, да ја зголеми поддршката за Русија и да регрутира нови симпатизери.

Русите ја користеле Телеграм за регрутирање и координирање на нови поддржувачи, кои потоа ги таргетираат профилите на социјалните мрежи на критичарите на Кремљ, пишувајќи коментари во корист на рускиот претседател Владимир Путин и неговата војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: Драги мои сограѓани, две работи…

Драги мои сограѓани, две работи ве молам,…

Потребна е помош за лекување на Дијана…

Се бараат донации од сите хумани луѓе…

(Видео) Јакимовски: Зошто Бујар Османи ако сака…

Геноцид е кога уништуваш се, кога убиваш…

Не можеше послатко: Интер е новиот шампион…

На пет кола пред крајот на сезоната…

Ахмети: За грешките на Мицкоски сметката не…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во…