Објавено на:

Брнабиќ: Владата е спремна да ги пружи сите гаранции за Новак

t

Српската премиерка Ана Брнабиќ потврди дека разговарала телефонски со министерката за надворешни работи на Австралија и дека разговорот за Новак Ѓоковиќ бил конструктивен.

Таа истакна дека српската страна се обидува да направи сè за да го олесни ова што му се случува на Ѓоковиќ.

„До финалната одлука останува во хотелот. Успеавме да му се испорачува храна без глутен, да добие справи за вежбање, му дадоа лаптоп, сим-картичка, да биде во контакт со семејството“, кажа Брнабиќ. Додаде дека се надева дека барем малку му е олеснет престојот таму.

„Има позитивен тон од австралиска страна. Владата на Србија е спремна да ги пружи сите гаранции за Новак да го пуштат во Австралија, а вклучен е и претседателот“, кажа таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Хил: Србија плаќа превисока цена за невоведување…

Соединетите Американски Држави разбираат дека Србија има…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…