Бугарија се понуди да ги евакуира македонските дипломати од Украина

t

Го рестартиравме дијалогот со Македонија и очекувам да има надградба на резултатите за политиките со амбициозните планови на целата Влада, вели бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска, за последната бугарско-македонска средба во Софија.

-Со оглед на фактот дека министерствата за надворешни работи на Бугарија и Македонија се координатори на целиот процес, покрај водењето дијалог за политички прашања, во разговорот со шефот на дипломатијата на Република Македонија го проширивме опсегот на разговори – рече Генчовска.

За бугарските медиуми таа кажа и дека ѝ предложиле на македонската Влада да го евакуираат дипломатскиот тим од Украина ако има потреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…