Објавено на:

Бугарија ќе има ротирачки премиер на секои 6 месеци?

t

ГЕРБ и „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ се блиску до формирање заедничка влада со втор мандат и ротирачки премиер, објави во неделата „Капитал“. Според изданието, на слободниот ден имало разговори меѓу лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов и дел од раководството на новата коалиција: Кирил Петков, Асен Василев и Христо Иванов („Демократска Бугарија“).

Идејата е Николај Денков, предложен од „Продолжување на промените – Демократска Бугарија“, да биде премиер шест месеци, по што Марија Габриел, предложена од ГЕРБ-СДС, ќе биде премиер. Ротацијата ќе започне со премиерот Денков.

Според неофицијални информации од доцните попладневни часови, кога заврши втората средба на лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ, се очекува Габриел со првиот мандат да му врати на претседателот празна папка, а се разговарало и Денков да биде со неа. како знак на постигнатиот договор меѓу двете формации. Додека Денков е премиер, Габриел ќе биде вицепремиер и министер за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…