Објавено на:

Бугари уапсени во Грција поради измама со продажба на луксузни автомобили

t

Семејство Бугари е уапсено во Грција поради измама со продажба на луксузни автомобили и земјоделска механизација, објави БНР.

Од луксузни автомобили до трактори, криминалната група нудеше по речиси половина од реалната цена. Тие контактирале со клиентите и побарале аванс на дел од сумата, а во некои случаи и целата сума за посакуваното возило.

Парите биле префрлени на неколку банкарски сметки на организаторите, меѓу кои и на бугарското семејство.

Полицијата досега открила повеќе од 42 случаи на измамени муштерии. За да ги убедат купувачите, Бугарите се претставувале со странски имиња и како купувачи, приложувајќи лажни документи за автомобилите што ги купиле.

Откако некои од клиентите се посомневале во измамата, тие се обратиле до полицијата за помош, а властите се претставиле како потенцијални купувачи за да ја откријат целата шема за измама. Криминалната група дејствувала низ цела Грција. Досега на сметките се пронајдени околу 200.000 евра, но полицијата ја продолжува истрагата и ги повикува властите и другите жртви на оваа измама да контактираат со нив.

Бугарите се уапсени во градот Нафплио на полуостровот Пелопонез и предадени на обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека…

„Очекувам од новиот премиер да даде јасна…

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во „Северна“ Македонија ќе…

Грчкиот европратеник од Нова Демократија и ЕПП…

Мицотакис за британски поткаст: Грција е голем…

„Имав некои реални прашања со Договорот од…

Димитров за „Катимерини“: Позитивно е што ВМРО-ДПМНЕ…

Позитивно е тоа што ниту Нова демократија…

(Видео) Грчки навивачи се испотепаа среде Берлин

Најмалку 12 лица се повредени во жестоката…