Бугарски драматург има решение: Бараме Македонците да не нè мразат со вето и нè мразат повеќе

t

Во итервјуто за 24 часа бг, помеѓу прашањата за Бугарскиот поет и драматург Стефан Тсанев се најде и билатералниот спор со Македонија, како најголемо дипломатско прашање на Бугарија.

– Првата поголема пречка за новата Влада е спорот со Македонија и нејзниот пат кон ЕУ, како човек кој работи во полето на литературата и културата, што би го советувале новиот премиер?

На што Тсанев одговори – „Ситуацијата со Македонија е во ќорсокак. За да ја пуштиме Македонија во Европската Унија, ние бараме да престанат со говорот на омраза кон нас, а затоа што не ги пуштаме во ЕУ, нè мразат уште повеќе, што пак прави ние да не сакаме да ги пуштиме уште повеќе, што пак повторно прави они да нè мразат уште повеќе … и така натаму и така натаму. Како драматург, јас гледам корисно излезно решение од овој ќорсокак. Ако премиерот ме праша за совет, ќе му кажам“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Зеленски: На Украина и требаат „три победи“…

Киев мора да ги реши прашањата со…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

Две лица загинаа во несреќи поради силниот…

Две лица загинаа како последица на силниот…