Бугарски историчар: Гоце Делчев е национален херој број 1 во Македонија – да ни кажат дека Левски не бил Бугарин ќе има бунт

t

Прашањето за Гоце Делчев е исклучително трауматично, пред се за македонската страна. Револуционерот е првиот и основен камен за македонскиот современ идентитет, онака како што е Васил Левски за Бугарија, вели бугарскиот историчар и член на Бугарската академија на науките, Димитар Атанасов во разговор за „360“.

Историчарот е категоричен дека Делчев е симболот на таа епоха, која била сметана за почеток на бугарската нација.

-Тој е човекот во кој се огледала бугарската национална ослободителна револуција, пред преродбата. Човек што се залага за слобода, автономија. Големи се сличностите меѓу Делчев и Левски. Ако некој денес им каже на Бугарите дека од утре Левски не е Бугарин, ќе има народен бунт, ви гарантирам. Ако некој политичар потпише документ во кој се откажува од Левски, тој си става крст на политичката кариера, појаснува Атанасов и додава дека Гоце Делчев е национален херој број 1 во Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…