Будимпешта: Ќе ја продолжиме соработката со Русија и покрај надворешните притисоци

t

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека неговата земја ќе продолжи да соработува со Русија без оглед на надворешните притисоци. Тој изјави и дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го уверил дека испораката на гас од Русија за Унгарија се одвива според планот и така ќе остане.


Сијарто и Лавров се сретнаа на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје.
Унгарскиот министер посочи дека официјална Будимпешта надворешната политика ја гради врз основа на националните интереси и не прифаќа притисок однадвор и затоа ќе ја продолжи соработката со Русија во областа на енергетиката, како што беше досега.
„Во врска со испораките на природен гас и нафта, Лавров ме увери дека Русија и руските компании целосно ги исполнуваат и ги почитуваат договорите што ги имаме. Сите испораки се одвиваат според планот и така ќе останат“, рече Сијарто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…