Букетите на зимските олимписки ќе се изработуваат 50000 часови – Што е уникатно во изработката?

t

Кина одлучи да се откаже од природното цвеќе кога ги доделува наградите на победниците на Олимписките игри. Наместо тоа, ќе им бидат подарени букети рачно извезени цвеќиња, пренесува агенцијата „Ксинхуа“.

За таа цел ќе бидат употребени 1.251 букет и вкупно 16.731 цвет, а секој цвет ќе биде рачно изработен со таканаречената техника на плетење „Шангај“.

Според прелиминарните проценки, ќе бидат потребни приближно 50.000 часа за да се направат такви букети.

Агенцијата наведува дека во секој букет ќе има седум видови цвеќиња: роза – симбол на пријателството, кинеска роза – симбол на издржливоста, крин на долината – симбол на среќата, hydrangea – симбол на единството, ловор – а симбол на победата, мирисна османтус – симбол на жетва и маслинка. Посебно внимание ќе се посвети на изработка на рачно изработени букети што е можно повеќе слични еден на друг.

Се наведува дека Пекинг се обврзал Олимписките игри да се одржат со нула емисија на јаглерод и презел соодветни мерки во сите фази од подготовките за и за време на Игрите.

Зимските олимписки игри во Пекинг започнуваат на 4 февруари со церемонија што ќе се одржи на познатиот стадион „Птичјо гнездо“, кој исто така се користеше за церемонијата на отворање на Летните олимписки игри во 2008 година. Натпреварите ќе се одржуваат до 20 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин ги отвори игрите на БРИКС: Учествуваат…

Рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи за…

Македонски спортски успех: Два бронзени медали за…

Во тешки временски услови, македонските сноубордери освоија…

Букетите на зимските олимписки ќе се изработуваат…

Кина одлучи да се откаже од природното…