Бучковски е убеден дека Бугарија ќе ја тргне блокадата

t

Специјалниот пратеник на македонската влада за решавање на спорот меѓу властите во Скопје и Софија, Владо Бучковски, верува дека во наредните месеци Бугарија ќе ја укине блокадата за почеток на преговорите за членство во ЕУ, објави БГНЕС.

„Во 2021 година Бугарија немаше редовна влада цели 8 месеци. Во земјата имаше три парламентарни и едни претседателски избори. Тоа сериозно влијаеше на нашите напори да најдеме заемно прифатливо решение и да ја укинеме блокадата на нашиот пат кон ЕУ. Во 2022 година очекувам да се постигне взаемно прифатливо решение со Бугарија. Решение кое ќе се заснова на меѓусебно почитување и ќе се одржува. Бугарската блокада ќе биде укината. Почетокот на преговорите со ЕУ конечно ќе биде реалност“, истакна Бучковски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Несими: Нема Албанец што би преговарал за…

За потеклото на спорот што Бугарија ѝ…

Петков: Стратегиска цел за Бугарија е влезот…

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел…

Османи: Треба да се внесе свежина во…

Не можам да кажам дека 100 отсто…

Утре Османи ќе реферира во собранието што…

Утре министерот за надворешни работи, Бујар Османи,…

(Видео) Ги предупредивме за Бугарија, се беше…

За Договорот со Бугарија, 26 јули 2017…