Ванковска: Во Собранието имаме опозиција од ДВАЈЦА!

t

Имаме опозиција од ДВАЈЦА во Собранието, пишува на Фејсбук професорката Билјана Ванковска во врска со денешните настани во Собранието на Република Македонија каде пратениците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ заедно ги изгласаа измените на Деловникот.

– Изгледа овде не вреди зборување со метафори па да би кажам поинаку :

Ние имаме опозиција од ДВАЈЦА! Само Димитар Апасиев и Борислав Крмов “изгинаа” – ама се бореа. До крај! И ќе се борат до нивниот крај!

Од финоќа и божем европски манири си страдаме. “Срамота, срамота” – како кога го менуваа уставот!

И да ти се плукнам во “Жан Моне” процес кој му одржа опело на парламентаризмот и на онаа европска бајка. – напиша Ванковска на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната…

Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената…

Почна интервјуирањето на 42-та кандидати за новиот…

Собраниската Комисија за прашања на изборите и…

Апасиев: Единствена македонска опозиција што го чува…

Пратеник по Устав и по Деловник има…