Ванковска за Апасиев: ЕДИНСТВЕН по своите квалитети како политичар

t

Димитар Апасиев го познавам од неговите студентски денови, кога беше демонстратор на Правниот факултет, но и активист на Слободен индекс и неколку други социјални левичарски движења. Токму во тоа време, кога неговиот Правен факултет но и другите на УКИМ му ја заклучуваа вратата и не дозволуваа оваа студентска организација да комуницира со студентите, јас му ја отворив мојата училница. Всушност, тпгаш за првпат го чув како зборува јавно. Иако себе се сметав/сметам за добар говорник и елоквентен професор, кога го чув него – мене вилицата ми падна од изненадување! Си реков: АУУУУ! Што е ова!? Па јас вакво нешто не сум чула никогаш и никаде.

По синоќешниот митинг во Велес јас не само што сум убедена дека овој човек созреал и станал уште побрилијантен и неверојатен оратор, туку мислам дека е ЕДИНСТВЕН по своите квалитети како политичар.

Некој што толку е страствено предаден на левата идеологија и Македонија, некој кој толку длабоко ги преживува дури и сопствените мисли и зборови, кој говори од дното на срцето и душата, и кој решил на ОДИ ДО КРАЈ, без калкулации и без страв – јас на нашата сцена не сум видела сиот мој живот! Тој не само што зборува без фрази и празни зборови, туку тој ВЕРУВА во она што го кажува и ИНСПИРИРА! Едноставно не можете да зевате, да се досадувате или да не го слушате: тој ви го држи сето време на штрек и умот и срцето! Едноставно неговата верба и страст се ЗАРАЗНИ, тие се шират кај сите оние што еднаш ќе го слушнат.

Нека звучи и сентиментално, но синоќа после говорот му реков дека го сакам, повеќе од кога било порано. Тоа и го мислам. Го сакам не како политички лидер, туку како ЧОВЕК кој си ја сака Македонија, кој покренува, кој бранува, кој вознемирува, а сепак смирува – кога на крајот вели (со пораката на Рацин), ние сепак ќе победиме.

Не е ова спринт, не е ова трка на куси патеки за да се грабне фотеља – ова е подготвеност за долг маратон, и најважно од се’ – за саможртва! Оние другине се бледи, безлични, здодевни, научиле неколку фрази и финти од скапи пи-ап компании кои ги учат како да зборуваат и каков говор на телото на покажат. Но, не, не! Овде се соочувате со нешто АВТЕНТИЧНО, нешто што ретко се раѓа.

Можеби најважното од се’ во неговата долга и веројатно тежка борба што тој зад себе остава следбеници, ученици, млади кои сакаат да бидат уште подобри и уште похрабри. И таа мала „црвена армија“ (како што јас си ја нарекувам од милина) е феноменална. Ќе речете, еден е Апасиев, ама ќе згрешите – бидејќи секој од тие околу него е ЛИЧНОСТ! Различен/различна, но она што ги спојува е вербата во подобро утро и бестрашноста да се борат за него.
Еве на овој начин на Левица ѝ посакувам сигурен чекор во кампањата, која започна вчера. Сите политички опоненти (од Таче до Мицко) имаат УПЛАВ да се соочат пред камери со ваков неконвенционален и автентичен политичар израснат од народот, оној сиромашниот, вредниот и ограбениот од транзициски олигарси!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

„И секоја капка од твојата рана ко…

На денешен ден, 22 мај во 1944…

Прегласување на неколу избирачки места – Ќе…

Во седум избирачки места во изборните единици…

СПЦ: Утре наутро молитви во Хиландар за…

Хиландарскиот игумен Методиј со монасите ќе се…