Објавено на:

Вархеи: Подготвени сме побрзо да го интегрираме Балканот

t

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеи изјави дека Брисел е подготвен да го забрза интегративниот процес на балканскиот регион.

-По Самитот во Тирана 2022 година, лидерите на Западен Балкан и ЕУ се среќаваат во Брисел. Како Европска комисија – подготвени сме да го забрземе процесот и побрзо да ги интегрираме шесте земји од Западен Балкан. Тие се веќе дел од семејството на ЕУ, објави Вархеи на „Твитер“.

Лидерите на ЕУ и балканските земји денеска ќе се сретнат во Брисел, соопштија од Европскиот совет.

Самитот ќе биде можност да се потврди европската перспектива на Балканот, како и потребата од одржливи и неповратни достигнувања на полето на реформите засновани на вредностите и принципите на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пронајден е починат маж кај гостиварското село…

МВР информира дека синоќа околу 22.55 часот…

Полицаец фатен со дрога во Охрид, пружал…

На 29.03.2024 вработени во Одделот за внатрешна…

Израел во состојба на висока готовност: Повикани…

Израелскиот јавен радиодифузер КАН во средата објави…

Приведени утре три лица за терористичкиот напад…

Безбедносните сили привеле во Москва, Екатеринбург и…

ЕДЕН ОД УБИЈЦИТЕ НА ДАНКА УЧЕСТВУВАЛ ВО…

Еден од осомничените за убиството на Данка…