Објавено на:

Вашингтон доби одговор од Москва во врска со Украина: Дали ќе има примирје?

t

Американскиот Стејт департмент потврди дека американската страна добила одговор од Русија на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции и деескалација на кризата околу Украина.

„Можеме да потврдиме дека добивме писмен одговор од Русија. „Би било непродуктивно да се преговара јавно, па ќе оставиме на Русија да одлучи дали сака да разговара за нејзиниот одговор“, изјави претставник на американската дипломатска служба.

Тој нагласи дека Вашингтон останува целосно посветен на дијалогот со Русија за решавање на безбедносните прашања, вклучително и украинската криза, и има намера да одржи блиски консултации за ова прашање со своите сојузници и партнери, вклучително и Киев.

На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со САД за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса.

Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби.

На 10 јануари во Женева се одржаа консултации за овие прашања, на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО, а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.

САД и НАТО во средата и дадоа на Русија одговори на предлозите за безбедносни гаранции.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина.

Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО што е можно руските граници.

Руското Министерство за надворешни работи претходно спомена дека изјавите на Западот за „руска агресија“ и можноста да му се помогне на Киев да се одбрани од неа се и смешни и опасни. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Според него, тоа никому не се заканува и никого не треба да загрижува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…