Вашингтон Пост: Украинците не сакаат да се борат за „корумпираната влада“

t

Потенцијалните регрути често повеќе би сакале да го поткупат својот излез од земјата отколку да се приклучат на војската „преполна со корупција и неспособност“, објави американскиот весник.

Многу Украинци на старосна граница не се подготвени да се борат за „корумпираната влада“ на претседателот Владимир Зеленски, избегнувајќи ја регрутацијата преку поткуп, фалсификувани документи и опасните обиди да побегнат во соседните земји, објави во петокот Вашингтон пост.

Неколку дена по влегувањето на руските трупи во Украина, Зеленски нареди да се запечатат границите на земјата за мажи на возраст од 18-60 години, стационирајќи дополнителни стражари долж границите за да ги спречат овие потенцијални регрути да заминат. Сега, кога поранешниот помошник на Зеленски минатата недела тврдеше дека Украина изгубила дури 300.000 војници, свежите мажи се во недостиг.

„Искрено, ни требаат повеќе војници. Професионалниот воен персонал е при крај“, изјави за американскиот весник водач на напаѓачки тим од 68-та бригада на Украина.

Киев постојано ги прошируваше своите напори за регрутирање, земајќи ги постарите мажи и оние кои претходно се сметаа за несоодветни за борба, додека извештаите сугерираат дека тинејџерите наскоро би можеле да бидат притиснати во служба. Украинските власти веќе го отфрлија правилото со кое се изземаа од нацртот мажите под 28 години без претходно воено искуство, но неколку цивили од оваа категорија изјавија за Вашингтон пост дека немаат намера да се појават.

Еден 20-годишен маж рече дека „не сакал да го ризикува својот живот во војската, со оглед на приказните што ги слушнал од пријателите во редовите за недоволна обука и ендемична корупција, како што е давање мито на полицајците за да добијат годишен одмор, „Пост го парафразира, истакнувајќи дека „многумина се помалку од желни да се борат за воена и национална влада која се смета за полна со корупција и неспособност“.

Соочени со услови на бојното поле, често опишано како „мелница за месо“, 650.000 регрути заминале од Украина, неодамна објави Би-Би-Си, додека уште „стотици илјади“ ја избегнуваат службата во земјата, изјави во октомври заменик-министерката за одбрана Наталија Калмикова.

Оние кои бегаат се сместуваат во автомобили, ги поткупуваат граничарите или ги користат шансите да се шетаат низ шумите и да ги преминат реките за да влезат во соседна Романија, објави Пост, истакнувајќи дека водичите нудат безбеден премин низ дивината за 1.200 долари и нагоре, додека „продолжува стапката за поткуп на чувар на молдавската граница е 300 долари“. Оние кои престојуваат во Украина можат да подмитат воени службеници за документи во кои се означени како ослободени од служба.

„Дури и ако ви недостасува нога, тие ќе речат дека сè уште можете да летате со беспилотни летала“, рече еден дезертер за весникот, објаснувајќи дека побегнал во Романија затоа што „обичните Украинци се борат и умираат додека членовите на парламентот и другите елити крстарат наоколу. во Мерцедес и други фенси автомобили“, се вели во зборовите на Пост. Други не успеаја, вклучително и 46-годишен маж кој се замрзна до смрт минатиот месец.

Недостигот на работна сила ја осакати способноста на Украина да го врати земјиштето од руските сили. Говорејќи за Би-Би-Си минатата недела, еден украински војник рече дека на неговите луѓе им било ветено неколку бригади да започнат операција во источниот брег на реката Днепар во близина на Керсон, кој е контролиран од Русија. Наместо тоа, тој рече дека примил неколку индивидуални компании на млади регрути.

„Ни требаат луѓе, но обучени луѓе, а не зелените што ги имаме сега таму“, рече тој за британската телевизија. „Има момци кои поминаа само три недели на тренинг, а успеаја да шутираат само неколку пати“, продолжи тој, додавајќи дека „некои од нашите маринци не знаат ни да пливаат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…