Велика Британија бара алтернатива за Visa и Mastercard

t

Британската влада го повика банкарскиот сектор да ја намали зависноста од американските платежни мрежи.

Велика Британија треба да развие „дигитална алтернатива“ за да ја оспори доминацијата на американските кредитни картички Visa и Mastercard, се вели во прегледот нарачан од владата оваа недела.

„Иако картичките даваат огромен придонес во пејзажот на плаќањата, слушнавме забележително незадоволство од цената на шемите за картички од страна на продавниците, услугите и другите трговци – што делумно може да се должи на недостаток на избор или дигитални алтернативи на постоечки шеми за картички“, се вели во прегледот.

Заклучоците од извештајот, наречен „Преглед на иднината на плаќањата“, ги одразуваат долгогодишните поплаки низ ЕУ за големата зависност од американските услуги за плаќање со картички. Сепак, повторените повици и обидите да се префрлат на алтернативи „одгледани дома“, досега постигнаа мал напредок.

Извештајот го повика британскиот платен сектор да ја засили употребата на технологијата за отворено банкарство за да го заобиколи традиционалниот метод на трансфер на пари, кој бара од клиентите да внесуваат кодови за сортирање и броеви на сметки.

„Веруваме дека пазарот дополнително ќе се подобри доколку постоеше одржлива дигитална алтернатива на шемите за картички“, се вели во извештајот.

Џо Гарнер, кој го водеше прегледот, ги истакна поплаките на трговците и трговците на мало кои рекоа дека се чувствуваат „заробени“ во сегашниот систем. Според Гарнер, давањето можност на трговците на мало да наплаќаат без да користат мрежа на картички ќе создаде „поздрав“ пазар, особено кога употребата на готовина опаѓа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Алтернативата на членството во ЕУ нема,…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вели дека…

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Во Британија издадоа предупредување за многу заразна…

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за…

Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора…

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат…

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…