Велика Британија воено се враќа во Босна и Херцеговина?

t

Владата на Обединетото Кралство разгледува начини на кои може повторно да го зголеми воениот ангажман во БиХ, беше потврдено за Бања Лука Независне новине во Амбасадата на Велика Британија во БиХ.

„Обединетото Кралство останува силно посветено на безбедноста и стабилноста на БиХ и на целиот Западен Балкан. преку седиштето на НАТО во Сараево“, соопшти Амбасадата.

Од овој одговор, пишува Независне, може да се заклучи дека војниците од земјава нема да се вратат во ЕУФОР, од каде што заминаа кога стапи на сила договорот за односите со ЕУ по нејзиното повлекување од блокот, но дека нивниот воен ангажман може да биде реализирана преку НАТО или со договор меѓу Кралството и БиХ.

Независне потсетува дека деновиве добиле неофицијални информации дека НАТО за време на изборите ќе ги зголеми своите војници во БиХ.

Сепак, велат дека тоа станало вообичаена практика, со оглед на тоа што НАТО пред изборите во БиХ секогаш испраќа дополнителни војници.

Дали евентуалниот британски ангажман би бил дел од овие аранжмани или нешто ново, се уште не е познато, пишува весникот Бања Лука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора…

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат…

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“…

Британските специјални сили тајно оперирале во Украина

Најнова книга тврди дека западните командоси биле…

Гардијан: Нуклеарна централа во Велика Британија „протече“…

Безбедносните прашања во Селафилд доведоа до тензии…