Велика Британија се подготвува да ја убеди Украина за мировни преговори

t

Западот, наводно е разочаран од неуспешната контраофанзива на Киев и се сомнева во неговата способност да постигне победа против Русија.

Британските дипломати наскоро може да почнат да вршат притисок врз Украина да води мировни преговори со Русија, тврди Џек Бланшар од Политико, повикувајќи се на „муабети“ во дипломатските кругови. Медиумските извештаи сугерираат дека Западот станал загрижен поради способноста на Киев да постигне победа на бојното поле.

Говорејќи во понеделникот на најновата епизода од подкастот „Политика кај Џек и Сем“, Бланшар истакна дека „Големата контраофанзива на Украина не беше ништо како успехот што луѓето се надеваа, а тоа покренува големи прашања за способноста на Украина да победи во оваа војна во која било смисла. воен начин“.

Во светло на ова, Бланшард тврдеше дека има гласини кои кружат низ британските „дипломатски кругови“ за „вршење притисок врз Киев да седне и да преговара“.

Иако новинарот не даде дополнителни детали за овие гласини, неговите коментари доаѓаат по написот на Вашингтон пост во кој се тврди дека Украина ја игнорирала контраофанзивната стратегија смислена од американските и британските офицери кои препорачаа фокусиран напад на еден сектор од фронтот во април. , и дека избрала да ја одложи операцијата до јуни и да ги рашири силите по повеќе оски.

„Ништо не одеше како што беше планирано“, наведе Пост, додавајќи дека инсистирањето на Украина да ги следи сопствените тактики и временска рамка генерира „триење и второ погодување меѓу Вашингтон и Киев“.

Според најновите податоци на руското Министерство за одбрана, Украина изгубила 125.000 сервисери и 16.000 парчиња тешка опрема за шест месеци од почетокот на нејзината контраофанзива.

Бланшар не е првиот новинар кој тврди дека патроните на Киев се подготвени да се залагаат за мир. Минатиот месец, германскиот таблоид Билд обвини дека САД и Германија ја рационализираат испораката на оружје во Украина во обид да го поттикнат украинскиот претседател Владимир Зеленски на разговори со Русија, без експлицитно да го прашаат.

Американскиот Стејт департмент го отфрли извештајот на Билд, а портпаролот Џејмс О’Брајан изјави дека одлуката за тоа кога да се тужи за мир „е прашање на Украина што треба да одлучи“.

Говорејќи на безбедносниот форум Халифакс во Канада неколку дена пред објавувањето на тој извештај, Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, рече дека „Украина е загрижена поради фактот што се интензивираат дискусиите меѓу одредени партнери во врска со потребата од преговори …со Русите“.

Данилов инсистираше, како Зеленски постојано од почетокот на конфликтот, дека „Украина и украинскиот народ ќе се борат до крај. Сигурни сме во нашата победа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…