Велика Британија ќе ја обезбеди Украина со воени бродови

t

Британското Министерство за одбрана планира да ѝ предаде на Украина два брода против за мини од Кралската морнарица како дел од новата поморска коалиција.

Велика Британија ќе и обезбеди на Украина два брода за расчистување мини како дел од новата поморска коалиција, објави Министерството за одбрана на земјата. Новата иницијатива, која ја вклучува и Норвешка, се вели дека е долгорочна, со цел да ја направи киевската морнарица „поинтероперабилна со НАТО“.

Обединетото Кралство е еден од најверните сојузници на Украина од ескалацијата на нејзиниот конфликт со Русија во февруари 2022 година, обезбедувајќи ѝ на својата војска обемни резерви на оружје и обука. Според Министерството, Лондон веќе одвоил околу 4,6 милијарди фунти (5,7 милијарди долари) за оваа цел.

Лондон првично ќе префрли два брода за контрамерки на мини од класата Сандаун (MCMV) од флотата на кралската морнарица на земјата. Официјалното соопштение се очекува да го објави секретарот за одбрана Грант Шапс подоцна во понеделник.

„Овие ловци на мини ќе ѝ дадат витална способност на Украина што ќе помогне да се спасат животи на море и да се отворат виталните патишта за извоз“, рече тој претходно.

Според соопштението на Министерството, Лондон и Осло се надеваат дека ќе ја направат украинската морнарица „покомпатибилна со западните сојузници, поинтероперабилна со НАТО“.

Шапс додаде дека новата поморска коалиција ќе покрене уште неколку иницијативи за да обезбеди „трајна воена посветеност за поддршка на Украина“.

Русија постојано повторува дека ниту една западна воена поддршка нема да го промени текот на конфликтот. Москва, исто така, постојано предупредува дека таквите пратки го зголемуваат ризикот од директна конфронтација меѓу НАТО и Русија.

Руското Министерство за одбрана во повеќе наврати, исто така, истакна дека Украина поставила застарени советски поморски мини долж брегот на Црното Море, од кои некои завршиле како плутаат во отворени води, откако биле закотвени од бурите. Во изјавата во јули, руските воени претставници предупредија дека залутани украински убојни средства биле пронајдени покрај бродските патеки во северозападната област на Црното Море.

„Некомпетентноста и недостатокот на одговорност од страна на украинската морнарица доведоа до ситуација во која неидентификуван број мини сега се прелеваат… во Црното Море, што претставува постојана опасност за пловидбата“, се вели во тогашното соопштение.

Според проценките на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) минатата пролет, морнарицата на Киев поставила најмалку 420 такви мини од почетокот на конфликтот.

Во април 2022 година, турското Министерство за одбрана соопшти дека морало да испрати елитни нуркачки тимови за подводна одбрана (САС) во област во близина на брегот на турската провинција Измир, откако била откриена пловечка мина. Малку порано, две очигледни заскитани мини беа уништени во близина на Босфорскиот Теснец и во близина на границата на државата со Бугарија. Отприлика во исто време, Романија објави слично откритие во близина на брегот на Црното Море на нацијата.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски ја обвини Русија за, како што рече, „создавање на најголемата закана за меѓународната безбедност од Втората светска војна“ со поставување мини како „де факто оружје за неселективно дејство“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…