Верстапен беше најбрз, но Леклер ќе стартува од пол-позиција во Белгија

t

Двократниот светски шампион во Формула 1, Макс Верстапен беше најбрз во квалификациите за Големата награда на Белгија, но првото место ќе му припадне на Шарл Леклер поради казната на Холанѓанецот.

Леклер ќе стартува од пол-позицијата, по што следат Серхио Перез, Луис Хамилтон, Карлос Саинц и Оскар Пиастри во топ-5.

Верстапен ќе биде шести на стартот поради казната од пет позиции, а зад него се Ландо Норис, Џорџ Расел, Фернандо Алонсо и Строл.

Извор: sport1.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Многу чудна појава во Јапонија, илјадници…

Илјадници мртви риби ги прекриле бреговите на…

Прстен вреден 750.000 евра е пронајден во…

Раководството на еден од најпознатите хотели во…

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Најмалку 17 повредени во судир на два…

Најмалку 17 лица се повредени во судир…