Вечерва Струмица и Куманово најзагадени градови во Македонија

t

Според апликацијата Мој Воздух која во живо 24 часа обезбедуваат резултати за Индексот на квалитет на воздух, вечерва Струмица е најзагаден град во Македонија со индекс на загадување од 277 што спаѓа во категоријата исклучително нездрава околина. Во истата категорија е и Куманово. каде индексот на загадување е 254.


Индексот за квалитет на воздухот се базира на мерење на емисиите на честички (PM2,5 и PM10), озон (O3), азот диоксид (NO2), сулфур диоксид (SO2) и јаглерод моноксид (CO).

Според овие вредности, воздухот има наднормално загадување и треба да се избегнуваат подолги периоди на отворена површина. На мали деца, стари лица и бремени жени им се препорачува да не излегуваат без посебна потреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Костадинов: Разрешен директорот на училиштетво во кое…

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, го разреши директорот…

Претрес во Куманово, пронајдени амфетмин и марихуана,…

Денеска во 08.00 часот полициски службеници од…

Во Куманово ќе се гради споменик посветен…

Иницијативата доаѓа од Синдикатот на полицијата на…

Семејна драма во Струмица: Се тепале татко…

На 01.05.2022 во 21.35 часот во СВР…

Голем пожар во струмичко: Горат 20 хектари…

Пожарот кој избувна претпладне во атарите на…