Вечерва ќе пристигне благодатниот оган во Скопје

t

СО АВИОН ОД ЕРУСАЛИМ ДО СКОПЈЕ Вечерва ќе пристигне благодатниот оган

Во вечерните часови денеска, Велика сабота, во нашата држава ќе пристигне благодатниот оган од Ерусалим.

Ќе биде преземен од свештени лица на аеродромот „Скопје” и пренесен низ епархиите на Македонската православна црква (МПЦ-ОА).

„Благодатниот оган секоја година, по благословот Божји, на чудотворен начин слегува во Гробот Христов. Истиот потоа се пренесува преку делегации и званични лица по сиот православен свет“, соопшти Македонска православна црква – Охридска архиепископија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонката Светлана Мојсов меѓу 100-те највлијателни личности…

Научниот вонреден професор, Светлана Мојсов од Универзитетот…

Путин се фокусира на миграцијата за да…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Ванковска за Апасиев: ЕДИНСТВЕН по своите квалитети…

Димитар Апасиев го познавам од неговите студентски…

МНР ќе упати порака за претпазливост до…

Нема нови пријави од наши граѓани кои…

НИ ДОАЃА ЛАЗАРОВА САБОТА: Наберете го ова…

Следната недела е Лазарова Сабота, еден од…