Веќе имаме премиер албанец: Артан Груби ги води седниците на Влада

t

Денеска ја водев 132-рата седница на Владата каде меѓу другото беше одлучено 670 милиони денари дополнително да се обезбедат за надминување на енергетската криза, објави вечерва вицепремиерот во оставка Артан Груби.

Натаму во објавата Груби ја информира јавноста дека на седницата што тој ја водел било сработено следново:

„Обезбедени се дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза; Ги утврдивме измените на Законот за авторското право и сродните права; Усвоена е редовната годишна Програма за имунизација на населението; Сите владини институции ќе бидат задолжени да ги признаваат електронските уверенија за неосуденост“, се наведува во објавата на Груби.

Во неговата објава на Фејсбук не е наведена земјата со чија Влада заседавал, но логички се подразбира дека станува збор за Македонија, а не е наведено и зошто седницата не ја водел премиерот во оставка, Зоран Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: Мој услов за да дадам…

Доколку Јакимовски биде шеф на државата нема…

ФИНКИ нема зграда, учиме пред Влада –…

Студентите и професорите на ФИНКИ пред Владата…

Бугарија ќе добие нова Влада: Марија Габриел…

Бугарија ќе добие нова Влада. Идната бугарска…

Автопатот Кичево-Охрид ќе ја чека новата Влада…

Новиот договор за доизградба на автопатот Кичево…

(Видео) ДПМНЕ од нашата земја: Заменик министерката…

Заменик-министерката за финансии во техничката Влада, Елена…