Објавено на:

Ве сакаме ама не кај нас: Во САД уапсени повеќе од 5000 украински бегалци за еден месец

t

САД уапсија над 5.000 украински мигранти во март – повеќето на границата со Мексико

Американските власти објавија нови податоци кои покажуваат дека минатиот месец биле приведени 5.071 Украинец, речиси пет пати повеќе во февруари.


Бројките доаѓаат откако претседателот Бајден најави 18-месечно продолжување на нивниот статус на привремена заштита, откако претходно изјави дека САД ќе дочекаат до 100.000 Украинци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НОВ ВООРУЖЕН НАПАД ВО САД:  Загинаа шест, а…

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од…

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…