(Видео)Австралија надвор од контрола: Илјадници демонстранти протестираат против Ковид мерките – Полицијата апси

t

Демонстрантите, кои се во Канбера повеќе од една недела, сакаат итен прекин на ограничувањата за Ковид.

Демонстрантите во саботата се собраа пред Парламентот во австралискиот главен град Канбера, барајќи прекин на мерките за коронавирус. Демонстрантите, кои пристигнаа со камиони, автомобили и автобуси минатата недела, кампуваа на блискиот фестивалски терен.

Видео снимките од демонстрациите покажаа толпи луѓе кои влегуваат во градот и се собираат пред парламентот. Новинарката на 7News, Џенифер Бечвати, го опиша собирот како „еден од најголемите протести што некогаш сум ги видел“.

Откако беше надвор од австралискиот законодавен дом, толпата извикуваше „отпушти ги сите“, мислејќи на премиерот Скот Морисон и државните премиери одговорни за спроведување на некои од најтешките ограничувања во светот поврзани со пандемијата. На пример, во Викторија, во повеќето затворени простории се потребни маски за лице и доказ за вакцинација, а од вработените во повеќето сектори се бара да се вакцинираат за да работат.

Најмалку три лица беа уапсени во саботата, а едно е приведено затоа што го возел својот камион низ блокада. Полицијата соопшти дека толпата од околу 10.000 „генерално добро се однесувала“.

Излевајќи се во градот во текот на минатата недела, демонстрантите кампуваа во камп приколки, автомобили, камиони и автобуси на блискиот изложбен полигон. Неколку часа пред протестот, тие добија наредба да се расчистат до недела или ризикуваа апсење поради прекршување.

Морисон одговори на протестот со тоа што ги повика учесниците да демонстрираат на „мирен и почитуван начин“. Австралискиот лидер изјави дека сите мандати за вакцини во земјата, освен некои правила за здравствените работници, биле спроведени од државните премиери, а не од неговата влада.

„Тие не беа поставени од владата на Комонвелтот…така што ја разбирам нивната загриженост за овие прашања“, рече Морисон.

Според владините бројки, 94% од Австралијците на возраст од 16 и повеќе години се целосно вакцинирани. Австралиската престолнина територија, јурисдикцијата што ја опфаќа Канбера и нејзината околина, е највакцинираниот регион во Австралија, со повеќе од 99% од населението на возраст над 16 години убодени.

Некои возила кои пристигнуваа во Канбера пред протестот беа украсени со знамиња и фраза „Конвој за Канбера“. Протестот е еден од неколкуте „Конвои на слободата“ лабаво инспирирани од протестот на камионџиите во Канада кои ги затнаа улиците на Отава и блокираа неколку гранични премини меѓу Канада и САД.

Во Нов Зеланд и Франција во моментов се водат протести со камиони и други возила, при што се очекува француските демонстранти да им се придружат на другите европски камионџии и возачи и да се спојат во Брисел на почетокот на следната недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Силен земјотрес во близина на Австралија

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…