(Видео)Воен извештај – Украина не успева да се одбрани, Русија ги завзема Мариополи Харков, Белорусија влегува со пешадија

t

Руските трупи ги завземаа железничката станица и течното пристаниште во Херсон, потврди рано утринава градоначалникот на градот Игор Кољихав.

Жестоки судири имаа и на периферијата на Мариопол, додека руските трупи прават сигурен прогрес кон центарот на градот.

Украинските безбедносни служби пак соопштија дека голем број на руски трупи се распоредени кај Харков, каде во текот на ноќта се водеа жестоки битки за превземање на Воената болница. Уништена е фабриката за тенкови и военото складиште во градот.

Украинските безбедносни служби пак, исто така соопштија дека голем број на Белоруски трупи се собираат на границата со Украина и се подготвуваат да преминат на територија на земјата.

Уништена е и воената база во Житомир.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…